3 timmars kurs
Vi startar på bryggan, Östra Kajen, i Grundsund med teori och genomgång. Hur fungerar kajaken, kroppen och paddeln? Därefter praktik med säkerhetsövningar och paddeltekniker. Efter kursen kan du ta dig fram med kajaken och också klara av en kapsejsning.
6 timmars kurs
Vi startar på bryggan, Östra Kajen, i Grundsund med teori och genomgång. Hur fungerar kajaken, kroppen och paddeln? Därefter praktik med säkerhetsövningar och paddeltekniker. Vi gör paus för vila och medhavd lunch innan vi fortsätter med en tur ut bland öarna för att förfina tekniken och för att uppleva och lära oss hantera vågor och vind. Vädret och kunskapsnivån avgör innehållet i turen.
3 timmars fortsättningskurs
-Du vill fördjupa dina kunskaper efter en del egna erfarenheter. Vi bestämmer tillsammans vad som skall ingå.
-Det blåser och går vågor och du vill lära dig att handskas med kajaken på ett säkert sätt. Vi paddlar ut och lär oss om vägval, vågor , vindpåverkan och säkerhetstänk. Testar att surfa. Garanterat roligt och tröttande.